Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Blog

Obrázok ku článku Mikroplasty: Neviditeľný nepriateľ v našom tele

Mikroplasty: Neviditeľný nepriateľ v našom tele

Keď sa povie mikroplast, možno si predstavíme malé kúsky plastu, aké sú ale malé a aký vplyv majú na naše životy? Mikroplasty sú plastové fragmenty tak drobné, že ich väčšinou nevidíme voľným okom a musíme použiť mikroskop. Predtým sme o nich takmer nevedeli, ale dnes sa stávajú stredobodom pozornosti vedeckých štúdií a ochrany životného prostredia.

29.01.2024

Obrázok ku článku Chlór v pitnej vode: účinný spojenec, alebo nepríjemný hosť?

Chlór v pitnej vode: účinný spojenec, alebo nepríjemný hosť?

Pitie kohútikovej vody vs. balenej vody. To je dilema, ktorú riešime, keď nosíme ťažké balenia pitnej vody z obchodu domov. Slovenská kohútiková voda patrí medzi najkvalitnejšie v Európe, ale aj tak musí prejsť úpravou, ktorá zahŕňa chlór ovplyvňujúci chuť a vôňu. Ako sa vysporiadať s týmto problémom a užiť si čistú vodu bez kompromisov na chuti?

29.01.2024

Obrázok ku článku Nepríjemné zimné prechladnutie? Spoľahlivý liek máme všetci doma!

Nepríjemné zimné prechladnutie? Spoľahlivý liek máme všetci doma!

Väčšina z nás dobre vie, že je to práve zimné obdobie, v ktorom sme extrémne náchylní k nachladnutiu, nepríjemnej chrípke alebo bolestivej angíne. Za vinu to dávame najmä chladnému počasiu, avšak v skutočnosti nie je vinníkom samotný chlad, ale naša nevedomosť.

05.01.2024

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Ako vyliečiť kašeľ bez liekov a chémie? Vyskúšajte inhaláciu

Ako vyliečiť kašeľ bez liekov a chémie? Vyskúšajte inhaláciu

Jesenné nevyspytateľné počasie je ideálne pre rozvoj chrípok a šírenie najrôznejších respiračných ochorení. Ak aj vy v tomto období bojujete s nepríjemným kašľom, určite vás bude zaujímať niekoľko tipov, ako ho vyliečiť bez drahých liekov a chémie.

23.11.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Chrípková sezóna? Vybavte sa na ňu kyslou kapustou, inhalátorom a bylinkami

Chrípková sezóna? Vybavte sa na ňu kyslou kapustou, inhalátorom a bylinkami

Na prelome októbra a novembra zvyčajne nastáva chrípková sezóna. Epidémia, ktorá trvá zhruba šesť týždňov, potom väčšinou znova prepukáva v prvých týždňoch nového roka. Chrípkové vírusy sú každoročne len v Česku a na Slovensku príčinou ochorenia státisícov až dvoch miliónov ľudí. Ako sa pred nimi chrániť? Základom je dôkladná príprava!

19.10.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Sezóna nádchy je tu! Ako predísť prechladnutiu a čo robiť, keď ste už ochoreli

Sezóna nádchy je tu! Ako predísť prechladnutiu a čo robiť, keď ste už ochoreli

Každý rok je to to isté. Po lete prichádza ochladenie, ľuďom chýba slnko a ordinácie čakární sa začínajú pomaly plniť pacientmi s na vlas rovnakými príznakmi. Rýma, kašeľ, zvýšená teplota. Vy sa ale až k doktorovi tento rok nemusíte dostať. Stačí poznať pár jednoduchých trikov a rýma sa vám vyhne oblúkom. Dôležité je začať včas a nepoľaviť celú sezónu. A ak aj predsa ochoriete, skúste kombináciu všetkých našich odporúčaní naraz a uvidíte, že sa "dáte dohromady" počas pár dní.

18.09.2023

Danka Kladivová

Obrázok ku článku Športujete, dojčíte, ste v strese alebo žijete na dedine? Pite vodu určenú špeciálne pre vaše potreby

Športujete, dojčíte, ste v strese alebo žijete na dedine? Pite vodu určenú špeciálne pre vaše potreby

Je pravda, že kvalita vody u nás patrí k tým najlepším v rámci celej Európy. Prísne regule a kontroly zabezpečujú jej zdravotnú nezávadnosť. Jej problémom však môže byť prílišná úprava chlórom, ktorá nevylepší chuť ani vôňu kohútikovej vody. Keď k vyššie uvedenému pridáte ešte skutočnosť, že sa vo vode môžu nachádzať rezíduá liekov alebo napríklad zvyšky dusičnanov, asi nám dáte za pravdu, že je vhodné vodu v domácom prostredí zodpovedajúcim spôsobom upravovať. Zvlášť v situáciách, ktoré si to vyložene žiadajú.

13.09.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Inhalácia pomôže pri nachladení aj chrípke

Inhalácia pomôže pri nachladení aj chrípke

Počet nakazených rôznymi chorobami sa za posledné roky prudko zvýšil. Nebezpečnou chrípkou sa každý rok nakazí približne 20% populácie. Hlavnými prenášačmi sú deti v predškolskom a školskom veku. Najohrozenejšiu skupinu tvoria ľudia s chronickým ochorením dýchacích ciest, kardiovaskulárneho systému, obličiek, osoby s diabetesom, oslabenou imunitou a osoby nad 50 rokov. Ako sa pred nepríjemným nachladením a nebezpečnou chrípkou chrániť? A čo robiť, ak vás prepadne v celej svojej sile?

02.09.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Uhlíkové filtre na vodu

Uhlíkové filtre na vodu

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo vám doma tečie z kohútika? Možno vás to prekvapí, ale je to prísne kontrolovaná a hygienicky nezávadná voda s vyváženým pomerom minerálnych látok. Často je kontrolovaná viac ako napríklad voda v obrovských plastových bareloch alebo PET fľašiach.

03.08.2023

Veronika Zvadova

Obrázok ku článku Ako filtrovať pitnú voduObrázok ku článku Čo sa deje s telom pri alergii a ako vám môže pomôcť inhalátor?

Čo sa deje s telom pri alergii a ako vám môže pomôcť inhalátor?

Podľa aktuálnych štatistík trpia nejakou formou alergie až dva milióny Čechov. V Európe je však situácia ešte horšia. Každý druhý obyvateľ EÚ je alergik. Percento osôb trpiacich alergiou má tendenciu v budúcnosti stúpať. Z ďalších výskumov vyplýva, že 70 % alergikov sa kvôli alergii cíti limitovane pri vykonávaní každodenných činností a 40 % sa cíti frustrovane kvôli komplikáciám, ktoré im prinášajú chronické alergické ochorenia. Prenosný inhalátor však ponúka efektívne riešenie.

10.07.2023

Tereza Vidimová

Obrázok ku článku Chystáte sa inhalovať? Na toto by ste nemali zabudnúť

Chystáte sa inhalovať? Na toto by ste nemali zabudnúť

Účinky inhalovania poznali už naši predkovia v starovekom Egypte. V tej dobe im síce životy neuľahčovali dnešné vylepšenia v podobe kompresorových alebo ultrazvukových inhalátorov, mali však vlastné spôsoby, ako inhalovať výpary, napríklad, z eukalyptu. Dnes sú možnosti inhalovania oveľa zaujímavejšie a rozmanitejšie. Ani ten najlepší a najdrahší inhalátor ale nebude fungovať správne, pokiaľ si neosvojíte zásady jeho správneho používania.

09.07.2023

Tereza Vidimová

Obrázok ku článku NEPRÍJEMNÉ PREJAVY ALERGIE SA DAJÚ ZMIERNIŤ INHALÁCIOU

NEPRÍJEMNÉ PREJAVY ALERGIE SA DAJÚ ZMIERNIŤ INHALÁCIOU

Pylová sezóna je v plném proudu. Zhruba u jedné třetiny obyvatel České republiky se pravidelně či nárazově objevuje nepříjemné kýchání, vodnatá rýma, kašel nebo zhoršení astmatu. S prvními projevy pylové alergie se můžeme setkat už v únoru s květem prvních jarních keřů. Od tohoto období, až do podzimu, kdy uzavírají sezónu ambrozie a pelyněk, se nepříjemným alergickým reakcím nevyhne řada z nás. Jak jejich projevy zmírnit anebo si alespoň trošku ulehčit? Odpovědí je inhalace.

04.07.2023

Tereza Vidimová

Obrázok ku článku Laica filter na vodu Fast Disk: Čo všetko dokáže?Obrázok ku článku Nočné zvlhčovanie vzduchu bude teraz ešte príjemnejšie

Nočné zvlhčovanie vzduchu bude teraz ešte príjemnejšie

Suchý vzduch v místnosti je problém. Při nízké vlhkosti totiž vysychají dýchací cesty, oslabuje se naše obranyschopnost a snadněji podléháme onemocněním. Zejména malé děti jsou náchylnější, protože ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém. Abyste se těmto komplikacím vyhnuli, je potřeba osvojit si základní zásady správného větrání a při opravdu nízké vlhkosti v domě anebo bytě pořídit kvalitní zvlhčovač.

21.05.2023

Tereza Vidimová