Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Chystáte sa inhalovať? Na toto by ste nemali zabudnúť

Účinky inhalovania poznali už naši predkovia v starovekom Egypte. V tej dobe im síce životy neuľahčovali dnešné vylepšenia v podobe kompresorových alebo ultrazvukových inhalátorov, mali však vlastné spôsoby, ako inhalovať výpary, napríklad, z eukalyptu. Dnes sú možnosti inhalovania oveľa zaujímavejšie a rozmanitejšie. Ani ten najlepší a najdrahší inhalátor ale nebude fungovať správne, pokiaľ si neosvojíte zásady jeho správneho používania.

Keď inhalátor, tak jedine Laica

Súčasťou našej ponuky sú inhalátory Laica, ktoré patria medzi absolútnu špičku vo svojom obore. Talianska značka Laica na trhu pôsobí už od roku 1974. V súčasnej dobe sa inhalátory, niekedy nazývané aj nebulizátory, objavujú na všetkých svetových kontinentoch. Ich obľuba spočíva v jednoduchom a všestrannom použití, vysokej kvalite a dlhej životnosti. Všetky inhalátory Laica sú certifikované, takže máte istotu, že pracujete s bezpečnými a účinnými pomocníkmi.

Základné funkcie inhalátora

A čo všetko také inhalátory zvládnu? Vo svojej podstate plnia tieto tri základné funkcie: 

  • Odstraňujú opuchy a tým zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest. Sú preto vhodné pre osoby, ktoré trápi upchatý nos či astmatické záchvaty. 
  • Zvládnu rozpúšťať prebytočný hlien, čím dochádza k jednoduchšiemu vykašlávaniu a uvoľneniu nosových dutín.
  • Zlepšujú prirodzenú funkciu sliznice dýchacích ciest, čím prispievajú k lepšej obranyschopnosti.

Správna technika inhalovania

Či ste sa už rozhodli pre kompresorový alebo ultrazvukový inhalátor, myslite na to, že ani jeden z nich nebude fungovať, pokiaľ si sami neosvojíte správnu techniku inhalácie. Ideálne je sedieť, napríklad, vo svojom obľúbenom kresle. Držte hlavu vzpriamene, v jednej osi s chrbticou. Trup by mal byť vzpriamený. To preto, aby sa dýchacie cesty, ľudovo povedané, otvorili a mohla do nich prúdiť účinná liečivá látka.
ako spravne inhalovat

Dýchanie je základom úspechu

A ako na samotnú techniku inhalácie? Najprv sa pomaly a zhlboka nadýchnite nosom alebo ústami. V tejto fáze by mala byť maska inhalátora nasadená. Následne si spravte krátku dychovú pauzu. To preto, aby sa liečivo usadilo na stenách dýchacieho ústrojenstva a ihneď neodchádzalo pri výdychu. Ďalším krokom je dôkladný výdych ústami, po ktorom opäť nasleduje krátka dychová pauza.

Inhalácia bez účinku? Niekde robíte chybu

Podľa najnovších prieskumov až 70 % pacientov nepoužíva inhalátory správne. Pár najčastejších chýb sme Vám zhrnuli do bodov nižšie:
  • Neprečítate si návody na použitie (súčasťou každého inhalátora je manuál, ako správne prístroj používať).
  • Nerozdýchavate sa (pred aplikovaním lieku je vhodné „rozdýchať sa“ – nadýchnuť sa z plných pľúc a vydýchnuť).
  • Zvolenie nesprávneho typu inhalátora (ultrazvukový inhalátor je vhodný skôr pre soľné a minerálne inhalačné roztoky, ten kompresorový zvládne aj roztoky husté alebo olejnaté).
  • Nedostatočná inhalačná technika (najskôr je nutný hlboký nádych nosom alebo ústami s maskou, potom zadržanie dychu na 5 až 10 sekúnd a následný výdych ústami mimo nádobu, po ktorom opäť nasleduje dychová pauza).
  • Nesprávna pozícia tela pri inhalácií. Ideálne je, ak počas inhalácie sedíte a držíte trup vzpriamene. Hlava by mala byť taktiež vzpriamená, v jednej osi s chrbticou.
  • Riedenie liečiv určených na inhaláciu destilovanou vodou (lieky je nutné riediť fyziologickým roztokom alebo Vincentkou).
  • V prípade upchatého nosa je potrebné nos najprv vyčistiť, a až potom inhalovať.
  • Nedostatočná dĺžka inhalácie (inhalovať by ste mali preventívne aspoň raz denne po dobu 10 – 20 minút).
  • Nedostatočná intenzita inhalácie (preventívna inhalácia spočíva v jednom sedení denne). Ak bojujete s nachladnutím alebo alergickými záchvatmi, zvýšte počet aplikovaní na 2 – 3 denne.
  • Chybné návyky pred inhaláciou. Inhalovať by ste mali večer, pred spaním. Neodporúča sa konzumovať veľké množstvo jedla. Mohlo by vám totiž prísť nevoľno.
  • Inhalátor je nutné udržiavať v čistote (pravidelná dezinfekcia) a neaplikovať z neho liečivo po dobe jeho použiteľnosti.
  • Po cca 70 použitiach je potrebné vymeniť filter inhalátora. Náhradné filtre nájdete tu.

Pošlite článok známemu