Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Uhlíkové filtre na vodu

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo vám doma tečie z kohútika? Možno vás to prekvapí, ale je to prísne kontrolovaná a hygienicky nezávadná voda s vyváženým pomerom minerálnych látok. Často je kontrolovaná viac ako napríklad voda v obrovských plastových bareloch alebo PET fľašiach.

Kvalita kohútikovej vody je však na rôznych miestach iná. V niektorých oblastiach môže jej zloženie negatívne ovplyvňovať chuť a vôňu. V takomto prípade väčšina z nás siaha po filtračných zariadeniach, ideálne s uhlíkovými filtrami. Ako vlastne uhlíkové filtre fungujú a aké (ne)výhody sú s nimi spojené? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

Prečo práve uhlík?

Súčasťou filtračných zariadení Laica sú unikátne uhlíkové Bi-flux filtre s päťstupňovou filtráciou. Prečo však precízny taliansky výrobca zvolil na filtráciu práve uhlík? Dôvodom sú určite jeho úžasné schopnosti. Cenovo dostupný a efektívny uhlík totiž dokáže z vody odstrániť nadbytočný chlór, vodný kameň, meď, olovo, zinok aj prípadné pesticídy a herbicídy. To všetko pri zachovaní látok, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné. Týmto jednoduchým procesom sa voda očistí od zakalenia, zbaví sa pachuti aj nepríjemného chlórového zápachu. Vďaka tomu kohútiková voda chutí oveľa lepšie a je vhodná nielen na každodenné pitie, ale aj na prípravu rôznych nápojov alebo pokrmov. Takto upravená voda, zbavená vodného kameňa a ďalších látok, navyše chráni naše spotrebiče (napr. kanvice, žehličky, kávovary a pod.) a predlžuje ich životnosť. To všetko vďaka obyčajnému uhlíku, ktorý má úžasné absorbčné a čistiace schopnosti, vďaka čomu predstavuje efektívnu metódu čistenia a filtrácie vody. Takže trocha uhlíka vo filtroch prefiltruje veľké množstvo vody (cca 150 l), čo ocení hlavne vaša peňaženka. 

Ako celý tento proces vyzerá v praxi? Jednoducho. Voda z kohútika, ktorú nalejete do filtračnej kanvice, začne postupne pretekať / prekvapkávať cez veľkú plochu aktívneho uhlíka. Keď voda prechádza aktívnym uhlíkom, všetky chemikálie a znečisťujúce látky sa na molekulárnej úrovni naviažu na uhlík a tým dochádza k ich následnej absencii v prefiltrovanej vode.

Pozor na „životnosť“ filtrov

Pri výbere vhodného filtračného zariadenia sa informujte o tom, aké látky dokáže z vody konkrétny filter odstrániť. Nie všetky látky sú totiž pre naše telo zlé. Inovatívne Bi-flux filtre, ktoré zvládne do filtračných kanvíc Laica umiestniť prakticky každý, z vody odstraňujú iba látky, ktoré ľudské telo nepotrebuje. To všetko pri zachovaní optimálneho množstva minerálov. Výberom vhodného filtračného zariadenia a filtra to však nekončí. 

Aktívny uhlík totiž nie je „samospasný“ a jeho zásoba vo filtroch tiež nie je nekonečná. Preto je potrebné filter po nejakej dobe vymeniť (najčastejšie po prefiltrovaní cca 150 l vody alebo po 30 dňoch). Aby ste si nemuseli pamätať, kedy je potrebné filter znovu vymeniť, stačí si na indikátore kanvice Laica nastaviť mesiac, v ktorom ste filter do zariadenia umiestnili. Novšie modely (napr. filtračná karafa Flow’n go) sú vybavené špeciálnym QR kódom a aplikáciou pre chytré telefóny. Telefón vám tak jednoducho zahlási, kedy je najvyšší čas na výmenu filtra. Zaraďte aj vy do svojho života zdravý a efektívny pitný režim.

Pošlite článok známemu