Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Chrípková sezóna? Vybavte sa na ňu kyslou kapustou, inhalátorom a bylinkami

Na prelome októbra a novembra zvyčajne nastáva chrípková sezóna. Epidémia, ktorá trvá zhruba šesť týždňov, potom väčšinou znova prepukáva v prvých týždňoch nového roka. Chrípkové vírusy sú každoročne len v Česku a na Slovensku príčinou ochorenia státisícov až dvoch miliónov ľudí. Ako sa pred nimi chrániť? Základom je dôkladná príprava!

Podporte imunitu jedlom alebo bylinkami

Aby vás chrípka nepoložila, prípadne ste sa jej dokázali úplne vyhnúť, je dobré začať čo najskôr pracovať na posilnení imunitného systému. K tomu vám výborene poslúžia napríklad potraviny a bylinky, ktoré máte bežne doma. Reč je napríklad o kyslej zelenine (skvelá je napríklad kyslá kapusta alebo kimči), ktorá patrí medzi lokálne superpotraviny upravujúce činnosť tráviacej sústavy, ktorá predstavuje „srdce“ nášho imunitného systému. Pomocníkom "z chladničky" je aj červená paprika, obsahujúca vysoký podiel vitamínu C a ďalšie pre telo nevyhnutné látky. Vedľa nešliapnete ani pri cesnaku, ktorý patrí medzi prírodné antibiotiká, čučoriedkach alebo ďalších bobuľovitých lesných plodoch. Zaraďte do svojho jedálnička aj vyšší obsah citrusov (pokojne stačí vytlačená šťava) a antioxidantov napríklad v podobe zeleného čaju matcha. Veľmi dobre vám poslúžia aj bylinky a dary prírody. Vyrazte von napríklad pre šípky, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom vitamínu C a dôležitých antioxidantov. Spoločne s kvietkami echinacei (echinacea purpurová) a plodmi goji alebo rakytníka si môžete pripraviť lahodný čaj, ktorý posilňuje imunitu a zároveň príjemne zahreje v období chladných a sychravých jesenných dní. Oslaďte ho medom a popíjajte niekoľkokrát denne.

superpotraviny

Dýchajte. Zhlboka!

Na našu imunitu má bezpochyby vplyv nielen zloženie stravy, ale aj dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu. Nemusíte bežať maratóny, no každý deň by ste sa ale mali aspoň na hodinku prejsť na čerstvom vzduchu. Chôdza totiž patrí medzi najprirodzenejší pohyb. Navyše vďaka nej okysličíte mozog, načerpáte novú energiu a zbavíte sa zlej nálady. 

A čo ak vám plány na pobyt vonku prekazili rozmary počasia? Nezúfajte! Podporiť imunitu môžete aj pekne z pohodlia domova. Stačí vyskúšať silu inhalácie. Túto liečebnú metódu poznali a aktívne využívali už v starom Egypte. Dnes už môžete inhalovať pomocou moderných inhalátorov, ktorí pomôžu s podporou imunity, prípadne uľavia od už "rozbehnutého" ochorenia horných a dolných dýchacích ciest. Inhalácia je nesmierne šetrným a moderným spôsobom, ako sa zbaviť nepríjemných zdravotných komplikácií alebo ich priebeh zmierniť, prípadne skrátiť dobu liečby. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že používanie inhalátora pri prvých príznakoch nachladnutia môže zabrániť prepuknutiu ochorenia do ťažšieho štádia a tým znížiť nevyhnutnosť nasadenia silnejšej medikácie. Aby ste znížili riziko prepuknutia choroby alebo zdravotných komplikácií, je dobré pravidelne inhalovať od jesene do jari a intenzívnejšie potom hlavne v obdobiach rôznych epidémií. Ak vás trápi astma a iné chronické pľúcne ochorenia, potom je dobré inhalovať preventívne po celý rok. Ako na správnu inhaláciu poradíme v tomto článku. 

inhalovanie a superpotraviny

Ak prevencia nepomohla a „bacil“ vás už zasiahol v plnej sile, nezabúdajte na dostatočný pitný režim (čistá kohútiková voda, bylinné čaje, zeleninové šťavy alebo poctivý vývar), pokoj na lôžku a zvýšený príjem vitamínu C. Ak sa ani po týždňovej liečbe váš zdravotný stav nelepší, je pravdepodobne nutné navštíviť Vášho praktického lekára.

Pošlite článok známemu