Naparovanie vs. inhalácia: Poznáte rozdiely medzi oboma metódami?

etóda inhalovania a naparovania je stará skoro ako ľudstvo samo. V dávnych dobách ich obe odporúčal napríklad Hippokrates. Pacienti inhalovali mentol alebo eukalyptus. Úplne prvý, kto v 1. storočí predpísal inhaláciu siričitou parou, bol Grék Pedanus Diascorides, otec farmaceutických vied. A inhalácia sa spoločne s naparovaním dostala k slovu aj v dnešnej dobe. A to obzvlášť v období najrôznejších chorôb a epidémií. Aký je vlastne rozdiel medzi oboma zmienenými metódami? A ktorá z nich je účinnejšia? Prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Naparovanie: Keď to istí hrniec a uterák

Naparovanie poznali a hojne praktizovali už naše babičky. Možno si ešte z detstva spomínate na martýrium, ktoré ste zažívali pri inhalovaní vonných pár nad hrncom s hlavou zakrytou uterákom. Tvár nám behom chvíľky očervenela, a zalial ju horúci pot. Samotný proces naparovania spočíva v nahrievaní pokožky a dutín horúcou parou. Tá vzniká z vody zohriatej na bod varu, z ktorej sa postupne odparujú voľné silice (napríklad éterické oleje, bylinky a pod.)

Nevýhodou naparovania je pomerne nízka účinnosť. Väčšinu pár totiž vstrebe pokožka a do vnútorných priestorov dýchacieho ústrojenstva sa horúca para často vôbec nedostane (prípadne sa sem dostane len vo veľmi obmedzenom množstve). Ďalšou nevýhodou je istý diskomfort, ktorý počas naparovanie vzniká. Nehľadiac na to, že jedinci s citlivejšou pokožkou môžu po naparovaní trpieť popraskanými žilkami v tvári, čo predstavuje nepríjemný estetický problém.

Inhalovanie: Relaxačná procedúra s oveľa lepším účinkom

K inhalovaniu hrniec s horúcou vodou nepotrebujete. Všetok proces a relaxačnú procedúru totiž zabezpečia špeciálne prístroje - tzv. rozprašovače, čiže inhalátory napríklad obľúbenej talianskej značky Laica. Moderné prístroje, ktoré ďalej rozdeľujeme na ultrazvukové a kompresorové (rozdiely medzi nimi nájdete v tomto článku) vpravujú liečivo priamo do dýchacích ciest, kde začnú okamžite účinkovať. Odpadajú tak starosti s vedľajšími účinkami, ktoré môžu nastať pri perorálnom užívaní. Inhalácia navyše prečistí dýchacie cesty od prípadných choroboplodných zárodkov, rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie, upokojuje nosovú sliznicu a uvoľňuje upchatý nos a v neposlednom rade posilňuje tiež prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Vďaka moderným inhalátorom je navyše inhalácia príjemnou a relaxačnou procedúrou bez vedľajších účinkov.

Záverečný výsledok porovnania 

Ak by sme teda porovnali obe spomínané metódy, tak dôjdeme k záveru, že hoci naparovanie môžete vykonávať aj bez potrebného vybavenia, vo finále je oveľa účinnejšia inhalácia v spoločnosti moderných inhalátorov Laica, ktoré môžu skrátiť čas potrebný na rekonvalescenciu, prirodzeným spôsobom posilniť obranyschopnosť dýchacích ciest a zároveň sú obľúbenou relaxačnou technikou bez vedľajších účinkov. 

V našom porovnaní tak vyhrávajú na plnej čiare!

Pošlite článok známemu