Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Oxymeter – nenápadný pomocník v boji s COVID-19

Tomáš Fořter

16.03.2022

Koronavírus, ktorý spôsobuje COVID-19 v mnohých prípadoch ovplivňuje prenos kyslíka pomocou červených krviniek do krvného obehu a spôsobuje tým dýchacie ťažkosti a nedostatočné zásobovanie orgánov okysličenou krvou. Nedostatok kyslíka si väčšinou na začiatku pacienti s COVID-19 neuvedomujú, avšak v momente, keď už ťažkosti vnímajú, môže byť už neskoro.

Hovoríme o tzv. saturácii hemoglobínu kyslíkom alebo tiež o nasýtenosti krvi kyslíkom a označuje sa ako SpO2. Táto hodnota sa udáva v percentách.

Homedics Oxymeter

Pomôže prstový pulzný oxymeter

V domácom prostredí môžme ľahko vykonať meranie pomocou prstového pulzného oxymetra a v prípade zistenia nízkych hodnôt je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Prístroj funguje na princípe vysielania infračerveného a červeného lúča svetla cez tkanivo a senzor sníma priechodnosť lúča cez prekrvené tkanivo. Prepočtom prístroj na displeji zobrazí hodnotu saturácie hemoglobínu kyslíkom.

Na trhu je osvedčený pulzný oxymeter LAICA EA1007

Samotné meranie je ľahké, rýchle a bezbolestné. Ide o malý prístroj, kde stačí vložiť prst do gumového otvoru a po stlačení tlačidla sa za niekoľko sekúnd na displeji zobrazia namerané hodnoty. Okrem saturácie nám prístroj ukáže aj srdcovú frekvenciu, čiže pulz a perfúzny index, ktorý udáva podiel okysličenej krvi prichádzajúci s každým novým srdcovým tepom k celkovému množstvu krvi.

Pokles saturácie o pár percent môže byť dôvodom k hospitalizácii

Zdravý človek má hodnotu SpO2 v rozmedzí 95 – 99% (u senioroch sú normálne hodnoty do 93%). Pri hodnotách 90 – 94% je potrebná ostražitosť a častejšie kontroly. Pokiaľ však klesne hodnota pod 90 % je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Práve takéto nízke hodnoty sú časté pri pacientoch s ochorením na COVID-19. Sú i prípady, kedy klesne hladina u týchto pacientov až na 40 - 50% a môže prísť ku strate vedomia.

Ďalšie dôležité ukazovatele

Prístroj na displeji zobrazuje údaj o srdcovej frekvencie, označený symbolom PRbpm. Normálna hodnota je v tomto prípade v rozmedzí 60 - 90 bpm (úderov za minútu).
Ďalej je tu perfúzny index (PI). Táto hodnota sa pohybuje v rozmedzí 1-20. Pre vysvetlenie, napríklad hodnota 5 vyjadruje, že každý nový srdcový tep privádza do končatiny 5% novej okysličenej krvi.

Laica Oxymeter

Oxymeter v každej domácnosti a pre koho je určený?

Súčasná neľahká doba nám ukázala, že tento malý prístroj môže byť veľkým pomocníkom v boji proti ochoreniu COVID-19 a stáva sa tak bežnou súčasťou domácich lekárničiek. Pulzný oxymeter Laica EA1007 je tiež vhodný pre ďalšie skupiny ľudí, najmä pre astmatikov, anemikov, športovcov, ďalej pre ľudí s chronickými pľúcnymi chorobami, s kardiovaskulárnymi problémami a všeobecne pre seniorov.

Špecifikácia Oxymetra EA1007:

  • Saturácia kyslíkom (SpO2): rozsah merania 36–100%: ± 2 číslice
  • Meranie tepovej frekvencie (PRBPM): rozsah merania 30–250 bpm
  • LED displej 1,9 x 2,6 cm
  • Automatické vypnutie po 20 sekundách nečinnosti
  • V balení 2 x AAA batérie
  • Popruh na zavesenie
  • Rozmery 5,5 x 32 x 3,2 cm
  • Hmotnosť 57 g
  • Registrovaná zdravotnícka pomôcka
  • Môže byť aplikovaný na všetky osoby okrem detí a bábätiek

Upozornenie

Neslúži ako test, či má alebo nemá pacient COVID-19, ale k zisteniu príznakov, na základe ktorých sa doporučuje testovanie a pri veľmi nízkych hodnotách je nutné bezodkladne vyhľadať lékarsku pomoc.
Prístroj nie je určený na nepretržité monitorovanie! 

Pošlite článok známemu