21.05.2023
Pokiaľ máte malé deti, poobzerajte sa po ultrazvukovom zvlhčovači vzduchu model HI3020 alebo HI3015. Sú ideálne na celodenné zvlhčovanie vzduchu, vrátane použitia v noci. Ultrazvukový zvlhčovač je nesmierne tichý, preto nebude vás ani vaše dieťa rušiť počas snívania a odpočinku. A ako vlastne taký zvlhčovač pracuje? Tajomstvo je ukryté vo vysokofrekvenčnom ultrazvukovom oscilátore. Ten z vody vytvára mikrokvapky – tzv. hmlovinu. Z prístroja tak vychádza jemná, rovnomerná a jasne viditeľná hmla.
Okrem ultrazvukových zvlhčovačov vzduchu existujú aj parné zvlhčovače alebo zvlhčovače so studeným odparom. Teplé zvlhčovače zvlhčujú vzduch teplou vodnou parou, ktorá vzniká zahriatím vody pomocou vykurovacieho telieska. Táto vodná para sa vo zvláštnej komore mieša so vzduchom, kde sa ochladzuje na optimálnu teplotu a napokon vychádza z prístroja von. Aj keď ide o nesmierne hygienické riešenie, do rodín s deťmi sa veľmi nehodí. Menšie deti by sa mohli o nahriatu paru popáliť.
Poslednou skupinou sú odparovače s prirodzeným odparom. Na rozdiel od vyššie spomínaných zvlhčovačov z nich nevychádza žiadna viditeľná para. Studená vodná para, ktorú uvoľňujú, je už totiž rozptýlená vo vzduchu. A ako k samotnému odparu dochádza? Vo zvlhčovači sú umiestnené buď filtračné kazety (dosky), alebo disky, na ktorých priľne voda z nádržky. Tá je pomocou ventilátora odparovaná a rozháňaná do ovzdušia. Tento spôsob zvlhčovania je vôbec ten najprirodzenejší, pretože pri ňom nemôže dôjsť k nechcenému prevlhčeniu vzduchu.
S ultrazvukovým zvlhčovačom môžete jednoducho nastaviť smer a intenzitu pary. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu navyše zvládne pracovať až 15 hodín bez prestávky, môžete ho tak pokojne nechať zapnutý po celú noc a ďalej sa oň nestarať. Kapacita nádoby na vodu má 3 litre, je preto dostatočne veľká, takže ju nie je potrebné neustále dopĺňať. Extrémne tichý chod je zaistený modernou ultrazvukovou technológiou. Všetky produkty sú samozrejme vyrobené s ohľadom na bezpečnosť detí. Nemusíte sa báť ostrých hrán alebo závadného materiálu. Ten spĺňa okrem iného aj tie najprísnejšie európske normy.
Ani ten najúčinnejší zvlhčovač vzduchu nedokáže zázraky. Pokiaľ sa nenaučíte správne vetrať, príde vaša snaha (a napokon aj vynaložené prostriedky) navnivoč. Preto sme pre vás pripravili nasledujúce „desatoro správneho vetrania“:
1. Zásadné pre vetranie je prívod kyslíka a odvod oxidu uhličitého.
2. Častejšie musíte vetrať, keď je doma viac ľudí.
3. V zimnom období súbežne otvorte všetky okná a dvere. Za niekoľko minút bude vzduch vo všetkých miestnostiach čerstvejší.
4. V zime nepoužívajte mikroventiláciu.
5. Vetranie by malo byť krátke, intenzívne a časté.
6. Čím je vonku chladnejšie, tým vetráme kratšiu dobu.
7. Vetrajte ideálne 3x – 4x denne.
8. Ak máte problémy s vlhkosťou v byte, nevetrajte za dažďa.
9. Vetrať na „mikro“ môžete v lete a potom najmä v noci.
10. Ak vzduch v miestnosti nie je správne čerstvý, tak vaše sústredenie klesá, zvyšuje sa únava a zhoršujú sa naše zdravotné problémy.