Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Čo znamenajú symboly na PET fľašiach?

Plast je materiál, ktorý nás sprevádza prakticky denne. Balíme do neho napríklad desiaty či nakupujeme potraviny alebo nápoje. A práve tejto problematike budú venované nasledujúce riadky, na ktorých vám objasníme, čo znamenajú jednotlivé skratky a písmenká, s ktorými sa môžete u plastových fliaš a ďalších výrobkov stretnúť. Na úvod len spomenieme, že niektoré plasty sú prakticky neškodné (ak vynecháme ekologickú stránku veci), iné môžu uvoľňovať jedovaté alebo dokonca karcinogénne látky!

PET 1/ PETE - plasty na jedno použitie

Prvou skratkou, ktorú môžeme na spodnej strane fľaše objaviť je PET alebo PETE. V tomto prípade ide o polyetyléntereftalát - termoplast zo skupiny polyesterov, ktorý je najčastejšie používaný práve pri balení pitnej vody či potravín. Jeho špecifikom je, že fľaše z neho sú určené len na jedno použitie. Ak je tento plast používaný opakovane, môžu sa z neho uvoľňovať ióny ťažkých kovov, ktoré narúšajú činnosť hormonálnej sústavy.

HDP 2/ HDPE - najbezpečnejší plast vôbec

O výrobku, ktorý je vyrobený z HDP / HDPE (polyetylén vysokej hustoty) plastu, sa hovorí ako o maximálne bezpečnom. Dôvodom je najmä to, že z neho neunikajú prakticky žiadne chemikálie. Medzi ďalšie prednosti tohto plastu patrí aj väčšia odolnosť, preto sa používa napríklad na balenie mlieka, saponátov alebo olejov.

PVC 3 - vysoká pevnosť, no jedovaté látky

Ďalším druhom sú plastové nádoby vyrobené z PVC (polyvinylchlorid), ktoré vynikajú vysokou pružnosťou. To je ale z ich výhod asi všetko. Na druhej strane barikády potom stoja jedovaté látky, ktoré sa môžu z tohto plastu uvoľňovať. Odborníci preto odporúčajú vyhnúť sa plastom s označením PVC alebo 3V.

LDPE 4 - tak trochu nevyspytateľný plast

Baliť vodu do fliaš vyrobených z LDPE (polyetylén nízkej hustoty) je u nás zakázané. Potravín sa však tento zákaz netýka, čo je zvláštne. Jedlo totiž môže nasiaknuť chemické látky, ktoré tento materiál uvoľňuje. Pri správnom používaní a mechanickom „nenamáhaní“ je ale riziko naozaj minimálne.

PP 5 - odolný plast, ktorý konzervuje

Tento relatívne bezpečný plast, ktorý sa vyznačuje bielou alebo priehľadnou farbou, nájdete najčastejšie u jogurtov alebo sirupov. Medzi jeho najväčšie prednosti patrí odolnosť voči vysokým teplotám rovnako ako schopnosť konzervovať potraviny a nápoje, ktoré sú v ňom uzavreté. Vďaka polypropylénu k nim totiž neprenikne mastnota, vlhkosť ani chemikálie.

PS 6 - na tento si dávajte pozor

PS je skratkou pre polystyrén, ktorý je však pre náše zdravie nebezpečný, pretože uvoľňuje karcinogénne chemické látky. Preto ho nepoužívajte na prenášanie nápojov alebo potravín. Ak máte doma prenosnú chladničku, ktorej boxy sú vyplnené polystyrénom vyznačujúcim sa skvelými izolačnými vlastnosťami, je potrebné jedlo od PS oddeliť!

Ide to i bez plastov s pomocou domácej filtácie vody

Ak nechcete donekonečna kontrolovať písmenká na fľašiach, zaobstarajte si filtračnú kanvicu alebo stolovú karafu, ktoré sú vyrobené z bezpečných a odolných materiálov, ktoré neobsahujú spomínaný bisfenol A. Používanie takýchto filtračných pomocníkov ocení nielen vaša peňaženka, ale predovšetkým životné prostredie. Navyše odpadá nutnosť nosiť z obchodu ťažké plastové fľaše a neustále kontrolovať ich zdravotnú nezávadnosť. Voda je zároveň zbavena všetkých nežiadúcich látok, zápachu chlóru, či mikroplastov. 

 Je to jednoduchý a ekologický spôsob filtrácie kohútikovej vody z pohodlia domova. Celu našu ponuku nájdete tu.

Pošlite článok známemu