Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Barelová alebo filtrovaná voda? Testovali sme.

Po 10 rokoch sme boli nútení opustiť našu starú kanceláriu a nasťahovať sa do nových a moderných kancelárskych priestorov. Pri sťahovaní sme uvažovali o každej veci, či s nami pôjde ďalej alebo nie. Rozhodovanie padlo aj na barel s vodou, z ktorého všetci čapujeme studenú a teplú vodu. Nové priestory sme sa rozhodli pojať minimalisticky a tak s nami zásobník vody na nové miesto neputoval. Okrem toho, že v našej novej kancelárii nestojí nevzhľadný automat na vodu, sme ešte tiež ušetrili miesto, pretože k automatu pripadala vždy zásoba niekoľko plných barelov vody. Hľadali sme nové riešenie pre náš pitný režim. Prvou možnosťou bola inštalácia filtračného systému priamo do kohútika v dreze, a to od rovnakého dodávateľa ako barelová voda. Táto varianta by stála cca 15 000 Kč. Možnosť sme zavrhli a hľadali ďalej.
Laica

Víťazom sa stali filtračné kanvice od talianskeho výrobcu Laica, ktorý je veľkým hráčom na trhu s filtráciou vody. Použitie filtračných kanvíc je elegantné a jednoduché. Rozhodli sme sa pre Vás spustiť výskum, ako sa zmenil náš pitný režim po prechode od barelovej vody na filtračne kanvice Laica a teraz Vám prinášame výsledky nášho testovania.

V našom výskume sme porovnávali pôvodné riešenie pitného režimu – barely s vodou od firmy Crystalis a nové riešenie v podobe filtračných kanvíc od talianskej firmy Laica. Dali sme si za cieľ porovnať dva faktory; spotrebu vody a financie. Tu sú základné informácie o našom testovaní:

Počet dní výskumu: 22 pracovných dní
Mesiac: november
Počet zúčastnených ľudí: 10

Crystalis barelová voda:
Objem barelu: 18,9l
Teplota vody je nastaviteľná v rozpätí od 2 do 10°C

Laica filtračné kanvice:
- Použili sme jednu klasickú a jednu XXL kanvicu LAICA. Objem prefiltrovanej vody v klasickej kanvici je 1,2l a v XXL kanvici je 2,2l.
- Teplota vody je izbová cca 21°C pri teplote miestnosti 24°C

A čo sme zistili?
1/ Pitný režim sa u nás zvýšil a to dokonca viac ako dvojnásobne. Zo zdravotného hľadiska toto považujeme za veľmi pozitívne.
2/ Finančná úspora bola výrazná a to aj napriek tomu, že sa naša spotreba vody viac než zdvojnásobila.
3/ Pri cene za 1l barelovej vody 8,07Kč a 1l filtrovanej vody 1,33Kč je očividné, že výdaje za filtrovanie vody sú 6x nižšie, ako za barelovú vodu.

Laica

S výsledkami výskumu sme teda veľmi spokojní. Prečo si myslíme, že sa zvýšil náš pitný režim? Za najväčšie dôvody považujeme teplotu vody a rýchlosť obsluhovania filtračných kanvíc.

Teplota vody z filtračnej kanvice má príjemnú izbovú teplotu a je možné ju hneď piť. U barelovej vody je aj najvyšších možných 10°C veľmi chladných na pravidelné pitie. Voda z kanvice sa do pohára naleje rýchlejšie, rovnako tak aj do spotrebiča. Z barelového kohútika tiekla voda pomalšie.

Naviac celkové obsluhovanie filtračných kanvíc je rýchle a jednoduché, do kanvice sa leje voda z vodovodu a filtračná patróna sa vymieňa iba jeden krát za mesiac. Výmena filtrov je rovnako jednoduchá. Oproti tomu vymeniť barel s 18,9l vody je fyzicky náročné a v priebehu jedného mesiaca musel náš kolega vymeniť barel dokonca až 11x!

Spôsob podávania vody z dizajnových kanvíc považujeme za reprezentatívne, hodí sa nielen do zasadacích miestností pre dôležité návštevy, ale aj pre bežný pitný režim. Každý z nás si môže kanvicu zobrať na svoj stôl a zdieľať s kolegami okolo. Výsledky nášho porovnania barelovej a filtrovanej vody znázorňuje tabuľka:
Filtrovaná voda Barelová voda
Spotreba vody na osobu na deň (litre) 1.01 0.4
Cena za 1l vody (Kč) 1.33 8.07
Teplota vody (°C) 21°C 10°C
Nalievanie vody do kanvice Laica

Čo povedať na záver?

Sme veľmi spokojní so zvýšením nášho pitného režimu a finančnou úsporou. V našich nových priestoroch sme ušetrili miesto, nemusíme nikde skladovať náhradné barely s pitnou vodou. Do filtračných kanvíc Laica sa leje voda z vodovodu a je tak vždy čerstvá. Zakúpenie filtračných kanvíc je jednorazová investícia, kanvice Vám vydržia niekoľko rokov. Je možné ich umývať v umývačke riadu. Každý mesiac do nich vymieňate novú filtračnú patrónu, ktorá vyjde na 129Kč. V ponuke sú aj výhodné sety po niekoľko kusoch. Filtračné kanvice Laica majú veľa ďalších výhod. Filtračná patróna Bi-flux redukuje výskyt vodného kameňa vo vode a voda z Laicy je tak ideálna aj do spotrebičov, ako sú rýchlovarné kanvice, kávovary, zvlhčovače vzduchu a ďalšie. Použitím filtrovanej vody sa predĺži životnosť týchto spotrebičov. Filtre Bi-flux sú univerzálne a okrem všetkých filtračných kanvíc od značky Laica je možné ich použiť aj do konkurenčných kanvíc. Výrobca LAICA vyrába tiež špeciálne filtre upravujúce hladinu minerálov vo vode, Mineralbalance, Magnesiumactive, Nitrate a Coffee and Tea.

Náš výskum sme robili v zime, a preto si dávame záväzok vrátiť sa k nemu ešte raz v letných mesiacoch, aby sme overili, či spotreba vody bude vyššia.

Pošlite článok známemu