Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Alergici, máme pre vás 5 tipov, ako prežiť peľovú sezónu.

Peľová sezóna je v plnom prúde. Tí, ktorí majú to šťastie a netrpia žiadnou formou alergie, ju nejako zvlášť neriešia. Alergikom však začína pravé a nefalšované peklo. Opuchnuté a zaslzené oči, neutíchajúce kýchanie a ďalšie komplikácie v bežnom živote obmedzujú alarmujúci počet Slovákov. Tento počet sa, bohužiaľ, z roka na rok zvyšuje. Ak patríte medzi tých, ktorí s nejakou formou alergie každoročne bojujú, máme pre vás päť tipov, ako ju zmierniť a prekonať najnáročnejšie obdobie v roku.

Tip č. 1: Rozoznajte príznaky alergie včas

Nie každé kýchnutie alebo vyrážka patria medzi prejavy alergie. Niekedy môže ísť o obyčajné nachladenie alebo podráždenie dýchacích ciest či slizníc. Alergia sama o sebe je v podstate prehnanou reakciou imunitného systému a prejavuje sa nádchou, upchatým nosom, stratou čuchu, kýchaním, pálením a slzením očí alebo žihľavkou. Ak nie je alergia liečená včas, môže sa rozvinúť až do astmy. Ak si nie ste istí, či vo vašom prípade ide práve o alergiu, je vhodné vyskúšať voľne dostupné antihistaminiká. Ak zaberú, pravdepodobne ste si vytiahli pomyselného „Čierneho Petra“ a zaradili ste sa medzi alergikov. Úplnú istotu, či naozaj trpíte nejakou formou alergie, budete mať až po absolvovaní dôkladného alergologického vyšetrenia.

Tip č. 2: Zoznámte sa so svojím alergénom

Alergickí môžeme byť prakticky na čokoľvek - domáce zvieratá, plyny, roztoče alebo napríklad aj na slnko, či určité druhy potravín. Ideálne je, ak na alergologické vyšetrenie zájdete pár týždňov pred nasledujúcou peľovou sezónou. Budete tak mať istotu v tom, čo vám spúšťa nepríjemné príznaky a akým alergénom by ste sa mali vyhnúť. Naviac existuje niekoľko mobilných aplikácií, ktoré prinášajú praktické informácie o koncentrácií alergénov v ovzduší. Stiahnuť si ich môžete úplne zdarma.

alergia a inhalovanie

Tip č. 3: Nedajte alergénom šancu

Aby vás alergény dráždili čo najmenej, je potrebné ich množstvo v domácnosti eliminovať. Ak vás trápia pele alebo prachové roztoče, ktorým sa výborne darí v pohovkách, matracoch, kobercoch alebo napríklad v záclonách, prizvite si na pomoc parné čističe (napríklad tie od priekopníka v oblasti parného čistenia Ariete), ktoré kombináciou pary, vysokého tlaku a teploty účinne vydezinfikujú priestory a zbavia miestnosti až 99,9% všetkých baktérií, vírusov a prachových roztočov.

Tip č. 4: Zaveďte režimové opatrenia

Nepríjemné prejavy alergie sa dajú zmierniť aj inhaláciou kompresorovými alebo ultrazvukovými inhalátormi Laica. Ak trpíte alergiou na pele či plesne, inhalujte celoročne a inhaláciu zaraďte do svojho liečebného programu najmä v období vykurovacej a peľovej sezóny. Na inhaláciu vám postačí obyčajná slaná voda alebo Vincentka (ďalšie tipy na domáce roztoky do inhalátorov nájdete tu). Ideálne je, ak sa v tomto období buďte inhalácii venovať dvakrát, prípadne trikrát denne, cca 10 až 20 minút.

inhalovanie vincentky

Tip č. 5: Vyberte si správneho pomocníka

Na to, aby ste dokázali peľovú sezónu hravo zvládnuť, potrebujete vhodný druh inhalátora. Na výber máte inhalátory kompresorové a ultrazvukové. Tie kompresorové rozprašujú liečebnú tekutinu cez dýzu a vyháňajú ju von z prístroja. Kompresorové inhalátory Laica si hravo poradia so všetkými druhmi liečebných roztokov, vrátane liečiv s vysokou viskozitou (napr. olejové disperzie). Tieto prístroje majú väčší rozprašovací výkon, no sú o niečo hlučnejšie ako ultrazvukové inhalátory. Tie, naopak, „rozbíjajú“ liečivú tekutinu na mikroskopické kvapky, tzv. hmlovinu, ktorá je ventilátorom vháňaná hlboko do horných a dolných dýchacích ciest. Preto sú vhodné na rozprašovanie minerálnych, slaných vôd a liečiv rozpustných vo vode.

Pripravte sa na peľovú sezónu s predstihom a vyberte si ideálny inhalátor pre Vás na našom e-shope www.laica.sk.

Pošlite článok známemu