Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Účinky čistej vody na naše zdravie

Dostatočný pitný režim udržuje naše telo v kondícii, urýchľuje funkciu metabolizmu, odvádza z tela odpadové látky, prispieva ku kráse pokožky, ale aj pocitu sýtosti. Naopak nedostatočný príjem tekutín zaťažuje naše ľadviny, mení cukry na tuky, spôsobuje únavu a úporné bolesti hlavy a môže viesť k oveľa závažnejším zdravotným komplikáciám. Čo ale piť? Vodu? Ovocné a zeleninové šťavy? Čaje, kávu alebo zeleninové alebo mäsové vývary? Máme pre Vás hneď 8 dôvodov, prečo svoj pitný režim postaviť na vode.

Voda má skvelú vstrebateľnosť

Na rozdiel od priemyselne vyrábaných sladkých štiav má obyčajná voda oveľa väčšiu a lepšiu vstrebateľnosť. Z uverejnených prieskumov vyplýva, že telo človeka, ktoré po náročnej fyzickej aktivite prijme 350 ml vody, do 15 minút vstrebá neuveriteľných 240 ml. U sladkej perlivej limonády alebo obľúbených energy drinkov ide o biednych 30 mililitrov.

Neobsahuje skryté kalórie

Priemyselne vyrábané džúsy, sladké perlivé limonády, ale v neposlednej rade aj alkohol sú nápoje plné cukrov a prázdnych kalórií. Taká litrová fľaša obľúbeného colového nápoja má asi 427 kcal. Poctivý vyprážaný rezeň z bravčového mäsa má asi 460 kalórií. Skúste si tipnúť, koľko kalórií obsahuje čistá voda? Je Vaša odpoveď nula? Správne.

Potláča chuť do jedla

Hlad je údajne prezlečený smäd. Pokiaľ teda držíte diétu alebo Vás jednoducho dobieha hlad, skúste vypiť jeden veľký pohár vody. Aspoň na chvíľu zaplníte žalúdok a ešte urobíte niečo pre svoj metabolizmus. Mnoho štúdií totiž preukázalo, že zmiešaný príjem tekutín zvyšuje ukladanie tuku v tele. A to predsa nechceme, že?

jak se zbavit tuku

Je základným stavebným materiálom tela

Naše telo je tvorené z 80 % iba vodou. Najväčšie množstvo vody sa ale paradoxne nachádza v našom mozgu, jeho súčasťou je celých 85 %. Preto na jej nedostatok reaguje ako prvý. Pokiaľ dosiahne strata tekutín úroveň 2 % telesnej hmotnosti, naša výkonnosť sa zníži zhruba o 20 %. Pri strate na hranici 5 % sa potom už dostavuje prehriatie organizmu, obehové zlyhanie a šok.

Tlmí bolesť hlavy i kĺbov

Jedným z príznakov dehydratácie organizmu je i intenzívna bolesť hlavy. Pokiaľ Vás z času na čas bolesť prepadne (a netrápia Vás žiadne dalšie komplikácie), siahnite po poháre vody a celý ho do seba obráťte. Bolesť by mala do 15 minút ustúpiť. Okrem bolesti hlavy voda tlmí údajne aj bolesť kĺbov. 

jak se zbavit bolesti hlavy

Ocení ju nielen naša tráviaca sústava

Bielkoviny a sacharidy, ktoré tvoria hlavnú zložku našich potravín, sú v tele rozvádzané práve za pomoci vody, ktorá slúži ako taký spoľahlivý transportér. Okrem toho, že zaisťuje transportnú funkciu vyššie uvedeného, dokáže tiež naopak z tela škodlivé látky odvádzať. Dôležité podotknúť, že náš imunitný systém je z veľkej časti uložený práve v tráviacej sústave, ktorú pomáha voda priebežne čistiť od toxínov a ďalších odpadových látok.

Prispieva k premene tukov na energiu

Aby sme dokázali efektívne využiť energiu z prijatých tukov, aj tu je nevyhnutné pozvať si na pomoc vodu. Pokiaľ je jej v našom krvnom obehu dostatok, zvyšuje sa aj hladina kyslíka, ktorá ovplyvňuje vstrebávanie tukov a ich premenu na životodarnú energiu. Nie je preto náhoda, že v prípade dehydratácie sa človek cíti unavený, až malátny.

Nezaťažuje ľadviny

To samozrejme za predpokladu, že do seba večer neobrátite celú fľašu. Piť by ste mali priebežne behom celého dňa. Vhodná je čistá voda bez bublín, ktorú môžete striedať s perlivými minerálkami. Ani ich dlhodobá konzumácia však nie je príliš vhodná. Nadbytok minerálnych látok totiž môže spôsobovať ľadvinové kamene. Mimo toho sa prijatý vápnik usadzuje v cievach a železo zase v črevách. 

Filtračná kanvica = zdravá a čistá voda

Ideálna teda je voda z kohútika. V prípade, že Vám vadí jej zápach chlóru je ideálne a jednoduché riešenie filtračná kanvica, alebo karafa. Tá vodu zbaví nielen chlóru, ale aj prípadných ťažkých kovov, herbicídov a pesticídov či vodného kameňa. Filtre Bi-Flux sú vyrábané tak, aby z vody odstránili všetky nežiadúce látky, ako sú ťažké kovy, ale aby zároveň zachovali vo vode minerály, ako sú horčík a vápnik.

Našu ponuku produktov na domácu filtráciu vody si môžete pozrieť tu

Pošlite článok známemu