Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

5 tipov ako dodržiavať správny pitný režim: pomôžu aplikácie a filtračné zariadenia

04.03.2020

Pitný režim- nezmysel alebo odborne obhájiteľný spôsob konzumácie tekutín? Túto otázku si položil asi každý, kto sa niekedy zamyslel nad tým, koľko (a akých) tekutín by mal denne vypiť. Informácie o tom, aké následky môže mať nedostatočný príjem tekutín na náš organizmus sa na nás rútia z každej strany. Rovnaký problém však môže nastať aj v prípade nadbytočného príjmu tekutín. Aká je teda pravda? Pozreli sme sa jej na zúbok a pridali 5 tipov, ako piť zodpovedne a zdravo.
Pijeme málo a nesprávne
Zo štatistík a posledných výskumov vyplýva, že drvivá väčšina z nás podceňuje dostatočný príjem tekutín. Jeden z troch dospelých vypije menej než jeden liter vody denne a 86 % dospievajúcich vypije menej než jeden a pol litra tekutín za deň, čo je nebezpečne málo. Staršie príručky uvádzajú, že dospelý človek by mal vypiť dva až tri litre tekutín denne. Dnes sa však odporúča vypiť liter vody na tridsať kilogramov váhy. A rozhodne sa neriaďte pocitom smädu. Ten totiž prichádza až vtedy, keď je telo dehydrované.

Pitný režim

Čo ovplyvňuje pitný režim a objem prijatých tekutín?

- Vek: napríklad u detí je pomer vody v tele omnoho vyšší (u novorodencov až o 80%), ako u dospelých. Ďalší problém, ktorý sme už načrtli vyššie, súvisí s vyšším vekom človeka, na základe čoho klesá aj pocit smädu.
- Pohlavie: zatiaľ čo dospelý, 70 kilový muž, by mal v ideálnom prípade vypiť 2,1-2,8 litrov tekutín denne, u žien je potreba trochu nižšia.
- Denný režim a fyzické aktivity: ak máme sedavé zamestnanie, naša potreba tekutín bude nižšia ako keď vykonávame fyzicky náročné aktivity, počas ktorých sa z nášho tela vyplavuje väčšie množstvo vody a minerálov. Vyšší príjem tekutín by mali do svojho plánu zaradiť aj športovci.
- Zloženie a množstvo stravy: strava tvorí približne štvrtinu pitného režimu. Ak je bohatá na bielkoviny a obsahuje väčšie množstvo soli, je potrebné telo hydratovať viac, čím prispievame k správnemu metabolizmu jednotlivých látok v tele.
- Choroba: v prípade choroby je potrebné dbať na dodržiavanie pitného režimu trochu viac. Chorý človek nemusí smäd pociťovať vôbec alebo mu pitie môže robiť problémy kvôli prehĺtaniu. Dostatočný príjem tekutín je však dôležitý na to, aby sa telo s chorobou vysporiadalo a dokázalo sa rýchlejšie zotaviť.
- Ročné obdobie: logicky väčšiu spotrebu tekutín by sme mali mať v letných horúcich dňoch

Ani málo ani veľa
Telo dospelého človeka je zo 60% tvorené vodou. Málokto však vie, že už pri strate 2 % hrozia príznaky dehydratácie. Odborníci sa zhodujú na tom, že optimálnou tekutinou pre naše telo je čistá voda. Vzhľadom k pomeru ceny a kvality je najvýhodnejšia tá kohútiková. Niekomu však môže prekážať jej typický zápach, s ktorým si hravo poradí filtračné zariadenie.

Pitný režim

Telo dospelého človeka je zo 60% tvorené vodou. Málokto však vie, že už pri strate 2 % hrozia príznaky dehydratácie. Odborníci sa zhodujú na tom, že optimálnou tekutinou pre naše telo je čistá voda. Vzhľadom k pomeru ceny a kvality je najvýhodnejšia tá kohútiková. Niekomu však môže prekážať jej typický zápach, s ktorým si hravo poradí filtračné zariadenie.

Na výber sú filtračné kanvice alebo novinka v podobe filtračnej fľaše. Filtračné zariadenia sú vybavené špeciálnymi filtrami, ktoré zbavujú vodu nepríjemného zápachu a niektorých nežiaducich látok. To všetko pri zachovaní minerálov, ktoré sú pre naše telo nesmierne dôležité.

Za optimálne je považované množstvo od 200 do 500 mg rozpustených minerálnych látok v jednom litri vody. Nadbytok alebo nedostatok minerálov v tele sa prejavuje rôznymi komplikáciami a preukázateľne súvisí s vyšším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

5 tipov ako dodržiavať správny pitný režim
Aby ste do svojho tela dostali optimálne množstvo tekutín, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi:
1. Spočítajte si to: na internete nájdete množstvo tzv. hydratačných kalkulačiek, ktoré vám na základe vstupných údajov vypočítajú optimálne množstvo prijatých tekutín.
2. Správne rozvrhnutie je základ: ak ste celý deň zanedbávali pitný režim, rozhodne sa nepokúšajte dohnať ho večer. Akurát tým zaťažíte obličky a v noci sa rozhodne nevyspíte. Každú hodinu vypite zhruba 200 ml čistej vody, čaju alebo zeleninových či ovocných štiav.
3. Prizvite si na pomoc chytrého spoločníka: je jedno, či si zvolíte filtračnú kanvicu s Bi-flux filtrom alebo inovatívnu filtračnú fľašu FLOW’N GO s filtrom FAST DISK.  Voda je vďaka fľaši prefiltrovaná okamžite, kedykoľvek a kdekoľvek. Vziať si ju môžete do kancelárie, na poradu alebo všade tam, kde potrebujete mať tekutiny neustále po ruke. Na slávnostne prestretom stole vyzerá obzvlášť elegantne.
4. Nechajte starosti na aplikáciu: aby ste nemuseli neustále sledovať čas a počet vypitých pohárov, stiahnite si niektorú z chytrých aplikácií, ktoré to hravo zvládnu za vás.
5. Obmieňajte druhy tekutín: koho by bavilo stále dookola piť len obyčajnú vodu? Aby ste sa do pitia nemuseli nútiť, striedajte ju s bylinnými alebo ovocnými čajmi, prípadne zeleninovými či ovocnými šťavami. Výborne poslúžia aj rôzne bylinky alebo citrusy, ktoré dokonale doladia chuť zdanlivo „obyčajnej“ vody.

Pošlite článok známemu