Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Súboj titanov: filtračná kanvica Laica Lucia vs. Laica Predator

Ktorá voda je chutnejšia a zdravšia? Tá kohútiková alebo balená? Švajčiarsky vedec Matthias Mend v tom má úplne jasno. Bol to práve on, kto v jednej rozhlasovej relácii upozornil na to, že pravidlá pre vodu z kohútika sú v mnohých krajinách oveľa prísnejšie ako pravidlá pre minerálnu a balenú vodu. Tá môže byť znehodnotená aj zlým skladovaním alebo nevhodným umiestnením. Takisto nikdy nevieme, akú starú vodu v skutočnosti pijeme a kde všade sa „povaľovala“ pred tým ako sa dostala do našich pohárov.
Laica Lucia & Laica Predator

Keď kohútiková voda nechutí tak, ako by mala...
Priznávam, dobrovoľne a bez mučenia, že nepatrím k nadšeným konzumentkám kohútikovej vody. Hlavne preto, že žijem na mieste, kde je voda veľmi tvrdá a výrazne upravovaná, čo má za následok jej typický chlórový zápach a nepríjemnú chuť. Prílišná tvrdosť navyše negatívne ovplyvňuje životnosť spotrebičov (kávovarov, varných kanvíc, žehličiek a pod.), na ktorých sa usadzuje vodný kameň znižujúci ich energetickú účinnosť.

Keď sa mi do rúk dostali dve filtračné kanvice Laica, dlho som neváhala a pustila som sa do ich testovania. Pretože som s týmito modernými spoločníkmi doteraz nemala žiadnu skúsenosť, nevedela som, čo môžem od testovania očakávať. Výsledky ma však príjemne prekvapili a kvalita a chuť filtrovanej vody bola dokonca nad moje očakávania.

Laica v sebe talianske korene nezaprie
Testovaniu som podrobila filtračné kanvice Lucia a Predator od talianskeho výrobcu Laica. To, že ide o talianske výrobky vám udrie do očí už pri otvorení krabice. Útle telo a typické zaoblené krivky robia z filtračných kanvíc Laica dizajnovú vychytávku, ktorá sa dokonale hodí do modernej, ale aj rustikálne zariadenej kuchyne, na poradu či slávnostne prestretý stôl.

Laica Lucia & Laica Predator

Lucia láka na štíhle telo a dizajnový vzhľad
Prvá spomínaná filtračná kanvica Laica Lucia patrí do strednej triedy kanvíc s vynikajúcim pomerom medzi cenou a kvalitou. Vrchná časť kanvice je čierna, no farbu úchytky a indikátora si môžete zvoliť sami s ohľadom na zariadenie a štýl kuchyne alebo kancelárie. Na výber je päť atraktívnych farebných kombinácií (červená, zlatá, fialová, modrá alebo zelená).

Kanvica dokáže naraz prefiltrovať až 1,2 l vody. Výrobca však už nespomína, za aký dlhý čas. Preto som Luciu podrobila prvému testu. O filtračných kanviciach totiž koluje mnoho viac či menej úsmevných mýtov. Jedným z nich je aj to, že filtrovanie vody trvá príliš dlho. Aby som túto informáciu overila, vzala som si na pomoc stopky a pustila som sa do testovania.

Vďaka Bi-Flux filtrom, ktorých účinnosť bola podložená náročným testovaním a niekoľkými certifikátmi, je prefiltrovaná voda o 30% kvalitnejšia ako v prípade iných filtrov. Nie je to však ihneď. Na 120 ml životodárnej tekutiny si musíte počkať približne dve a pol minúty (presne 153 sekúnd). Rozhodne však nejde o čas, ktorý by ste čistej a chutnej vode nemohli venovať. A taká po prefiltrovaní naozaj je! Žiadny chlórový zápach ani zakalenie.

Laica Predator si poradí s baktériami aj zakalením
Druhým testovaným výrobkom bola kanvica Laica Predator, ktorej sme už venovali jeden z predchádzajúcich „testovacích“ článkov. Laica Predator neprepadla ani v tomto teste. Naopak, potvrdila všetky svoje kvality. Čas potrebný na prefiltrovanie vody je síce o niečo dlhší (konkrétne 4:27 min- 2 l), voda je však ešte o trošičku chutnejšia ako v prípade vyššie uvedenej kanvice Laica Lucia. Navyše na jedno naplnenie zvládne Laica Predator prefiltrovať až dva litre vody!

Oproti svojej staršej sestre je Laica Predator, okrem bežných Bi-Flux filtrov, vybavená aj Germ-Stop filtrom, ktorý využíva špeciálnu technológiu redukujúcu až 99,999 % baktérií obsiahnutých vo vode plus eliminuje zakalenie. Eliminácia zakalenia sa nám potvrdila pri teste so zakalenou „neodpustenou“ vodou. Po prefiltrovaní bola voda úplne čistá, priezračná a bez nežiadúceho zafarbenia a zákalu.

Menšiu nevýhodu vidím v umiestnení plniaceho otvoru, ktorý sa nachádza hneď na úchytke kanvice, nie až za indikátorom ako to je, napríklad, pri kanvici Lucia. Pri napĺňaní sa mi s ňou preto manipulovalo trošku horšie ako u jej predchodkyne Laica Lucia.

To je však zanedbateľná „vada na kráse“, ktorá by vás rozhodne nemala od nákupu „predátorky“, ako ju už dnes doma familiárne nazývame, odradiť. Ak sa rozhodnete dať jej šancu, odmenou vám bude vždy chutná a čistá voda bez ohľadu na jej kvalitu a úpravu.

Pošlite článok známemu