Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Pitný režim najrýchlejšieho šprintéra v Európe Jána Volka

Peter Samuelis

26.10.2020

Život športovca nie je len o tréningoch, ale aj o životospráve. Spolu s aktuálnym majstrom Európy Jánom Volkom sa pozrieme na to ako vyzerá jeho pitný režim. Dozviete ako sa líši príjem tekutín profesionálneho športovca od bežného človeka. A tiež napríklad, čo si Jano dopraje mimo sezóny.
Je čas sústredení a zimnej prípravy. Ako prebieha tvoje príprava a aké máš ciele na ďalšiu sezónu?
Príprava sa pomaly rozbehla, nakoľko som mal po sezóne voľno približne 4 týždne. Cítim sa však dobre a teším sa na prípravu, ktorá pre mňa začína sústredením vo Vysokých Tatrách. Budúcoročným cieľom stále zostávajú halové majstrovstvá Európy v Toruni, majstrovstvá sveta v Číne a rovnako aj Olympijské hry v Tokiu.

Koľko litrov tekutín vypiješ počas dňa na takomto sústredení?
Počet litrov sa pohybuje v závislosti od ročného obdobia, pričom v letnom období je to 2 až 4 litre denne a v zimnom približne 1 až 3 litre.

Aké druhý nápojov užívaš? Sladené, nesladené?
Na tréningu využívam iontové nápoje od firmy Aone a mimo tréningových jednotiek sa snažím piť najmä čistú vodu alebo minerálne vody.

Ako sa líši tvoj pitný režim počas pretekov a počas prípravného obdobia ?
K rozdielom dochádza hlavne z pohľadu množstva vypitej tekutiny, nakoľko pred pretekmi nie je vhodné vypiť príliš veľké množstvo tekutiny, pretože to môže spôsobiť nepríjemné pocity v žalúdku. Podobne to funguje aj pred tréningom. Snažím sa však počas obidvoch činností vypiť dostatočné množstvo tekutín, aby nedošlo dehydratácii.

Používaš na pitie nejaké športové fľaše? Alebo klasické fľaše?
Na pitie využívam väčšinou fľaše ktoré sú BPA free. V súčasnej dobe najčastejšie využívam  šprotovú fľašu My Laica. Obsahuje filtračný systém z prírodného uhlíka a je vyrobená z hliníka a tým pádom je omnoho odolnejšia ako klasické fľaše. Tiež sa dobre umýva a má vhodnú veľkosť na dennodenné prenášania.

Športová fľaša MyLaica

Veľkým neduhom športových fľaší je, že tekutine sa z nich vždy nejakým zázrakom podarí vytiecť. Stalo sa ti niečo podobné pri športovej fľaši od LAICA?
Nič podobné sa mi zatiaľ nestalo, keďže fľaša obsahuje veľmi dobré tesnenie, ktoré neumožňuje tekutine vytiecť von.

Ako riešiš pitný režim na zahraničnom sústredení?
Snažím sa nosiť si vlastnú fľašu, do ktorej si vodu buď prelievam z plastových fľaši dostupných na hoteli alebo si vodu naberiem priamo z vodovodného kohútika. Myslím však, že s novou fľašou už bude tento problém vyriešený, keďže filter dokáže z vody odstrániť rôzne nečistoty, na ktoré telo nemusí byť zvyknuté a vyhnúť sa tak typickým „dovolenkovým“ komplikáciám.

Športová fľaša MyLaica

Počas korona opatrení na jar si strávil väčšinu času na sústredení v Osrblí, vieš porovnať kvalitu pitnej vody v Osrblí a doma v Bratislave? A celkovo ako hodnotíš kvalitu pitnej vody na Slovensku. Napustíš si do fľaše vodu, na ktoromkoľvek štadióne na Slovensku?
Myslím si že voda na Osrblí je kvalitatívne veľmi dobrá a rovnako to platí aj pre vodu doma v Bratislave. Celkovo mám pocit, že na Slovensku dosahuje kvalita pitnej vody veľmi vysokú úroveň aj v porovnaní s ostatnými krajinami. Na Slovensku je pomerne málo štadiónov a väčšinou majú zdroj pitnej vody zabezpečený dobre, ale rozhodne to nie je pravidlo, že si napustím vodu z kohútika na ktoromkoľvek štadióne.

A na záver jedna zákerná otázka: čo ty a alkohol? Dopraješ si aspoň pohár šampaňského po nejakom úspechu alebo sa mu striktne vyhýbaš. Prípadne, čo piješ počas voľných dní?
Počas sezóny sa alkoholu takmer úplne vyhýbam, ale samozrejme po veľkom úspechu jeden pohárik šampanského naozaj nezaškodí. Ako som už spomenul počas voľných dní pijem hlavne čistú vodu alebo minerálne vody, prípadne občas aj nejaké tie sladené nápoje. Tým sa však snažím vyhýbať.

Pošlite článok známemu